Kas valida puit või selle alternatiiv – puidumustriga kõrgsurvelaminaat? Selle küsimusega seistakse tihtipeale silmitsi, kui tarvis mööblimaterjali valida.
Kuigi naturaalne puit võib olla kaunis ja mitmekülgne, tuleb seejuures arvestada mitme võimaliku kitsaskohga:
Kvaliteetne puit võib olla väga kallis, eriti kui sooviks on mõni eksootiline puiduliik.
Säilitamaks naturaalse puidu välimust ja vastupidavust, vajab see regulaarset hooldamist. Puit võib vajada perioodilist viimistlemist, poleerimist või kaitset, et hoida seda niiskuse, plekkide, kriimustuste ja UV-kahjustuse eest.
Puit on niiskuskahjustustele vastuvõtlik. Liigne kokkupuude vee või niiskusega võib põhjustada puidu kõverdumist, pundumist ja isegi hallitust.
Puit on üldiselt küll vastupidav, kuid aja jooksul mõlkidele, kriimustustele ja kulumisele vastuvõtlik. Mõned puiduliigid on pehmemad ja seetõttu kahjustuvad kergesti.
Loodusliku puidu kasutamine tekitab muret metsade hävitamise ja ressursside ammendumise osas. Arvesse tuleks võtta ka kulutatud energiat ja tekitatud süsiniku jalajälge, mis metsaraie ja selle transpordiga kaasneb.
Ülalmainitud põhjustel on puidu populaarseks alternatiiviks kõrgsurvelaminaat. Laminaadiga saab luua puidu visuaalset ilu ja soojust, samas saavutades kvaliteetne ja vastupidav lõpptulemus.
Lisaks väga laiale mustri, struktuuri ja tooni valikutele, pakub kõrgsurvelaminaat palju eeliseid:
Puidul on disainis alati oma auväärne ja välja teenitud koht, kuid kõrgsurvelaminaat oma eelistega on sellele suurepäraseks alternatiiviks.
Laminaat oma laialdase dekoorivalikuga võimaldab interjööri tuua nii klassikalisi puiduliike kui ka eksootilisi, ilma loodusliku puidu kasutamisega kaasnevate riskideta.
Leia enda projektile sobiv puidumustriga laminaat siit -> Formica I Arpa I Pfleiderer .
——
Fotol kõrgsurvelaminaadiga köök ja disainpaneelid.
Foto: Suvekorter Pärnus I Arhitekt: JOONPROJEKT / Reet Sepp ja Priit Põldme I Fotograaf: Jaan Sokk